Toimeksiantojen toteutus

Seuraavat toimeksiantotyypit ovat saatavilla

Quick Trade -toimeksiannot välitöntä toteutusta varten etukäteen määritetyn hintatoleranssin kanssa tai ilman sitä. Resting Limit-, Market-, Stop- ja Stop Limit -toimeksiannot pitempiä kestoja varten, t.s. päivätilaus, voimassa kunnes peruutetaan jne.

Trailing Stop -parametreja, joissa pysäytystaso liikkuu markkinahinnan mukana, tuetaan kaikille Stop-toimeksiantotyypeille.

Kaikki Resting Stop- ja Limit-toimeksiannot voidaan antaa joko:

  • Day Order (DO) -toimeksiantona: Voimassa klo 17.00 asti New Yorkin aikaa toimeksiannon antamispäivänä (tai seuraavana pankkipäivänä toimeksiannoille, jotka annetaan klo 17.00 jälkeen New Yorkin aikaa
  • Good Till Date (GTD) -toimeksiantona: Voimassa klo 17.00 asti New Yorkin aikaa valitsemaasi päivään
  • ​Good Till Cancelled (GTC) -toimeksiantona: Voimassa rajattomasti, kunnes erityisesti peruutetaan

Market-toimeksiannot

Market-toimeksiantoa käytetään ostamiseen tai myymiseen välittömästi, parhaaseen saatavilla olevaan hintaan.

Quick Trade Market IOC (Immediate-or-Cancel) -toimeksianto - Ohje ostaa tai myydä välittömästi toimeksiannon kohdetta niin paljon kuin mahdollista. Välittömästi tarkoittaa, että toimeksianto sijoitetaan 5 sekunnin Time-to-Live (TTL) -aikaikkunaan. Quick Trade Market IOC voidaan toteuttaa osittain. Jos toimeksiantoa ei voi toteuttaa kokonaan, loppusumma peruutetaan. Market IOC -toimeksiantoon ei voida lisätä hintatoleranssia, mikä tarkoittaa, että asiakas ei voi asettaa toteutuksen hintaväliä.

Resting Market -toimeksianto - Päivän kestävä Market- toimeksianto ostaa tai myydä välittömästi toimeksiannon kohdetta niin paljon kuin mahdollista, parhaaseen mahdolliseen hintaan. Resting Market -toimeksianto voidaan toteuttaa osittain. Jos toimeksiantoa ei voi toteuttaa kokonaan, loppusumma on voimassa asetetun keston ajan.​

Limit-toimeksiannot

Limit-toimeksiantoa käytetään voiton nostamiseen tai position hankkimiseen tiettyyn hintaan

  • Limit-ostotoimeksiantoja voidaan antaa vain vallitsevaa markkinahintaa alhaisempaan hintaan
  • Limit-myyntitoimeksiantoja voidaan antaa vain vallitsevaa markkinahintaa korkeampaan hintaan

Quick Trade Limit IOC (Immediate-or-Cancel) -toimeksianto – Ohje ostaa tai myydä välittömästi toimeksiannon kohdetta niin paljon kuin mahdollista asetetun toleranssin sisällä rajahinnasta. Välittömästi tarkoittaa, että toimeksianto sijoitetaan 5 sekunnin Time-to-Live (TTL) -aikaikkunaan. Quick Trade Limit IOC voidaan toteuttaa osittain. Jos toimeksiantoa ei voi toteuttaa kokonaan, loppusumma peruutetaan.

Resting Limit -toimeksianto – Limit-toimeksianto, jonka keston voi valita (päivä, kunnes peruutetaan jne.) joka pidetään Saxossa tietyssä hinnassa, kunnes laukeaa, peruutetaan tai umpeutuu. Resting Limit -toimeksianto voidaan toteuttaa osittain. Jos toimeksiantoa ei voi toteuttaa kokonaan, loppusumma on voimassa asetetun keston ajan.​

Stop-toimeksiannot

Stop-toimeksiantoa käytetään tyypillisesti tappioiden rajoittamiseen tietylllä hintatasolla. Kaikki Stop-toimeksiannot laukeavat spreadin vastakkaisella puolella. Nämä toimeksiannot toteutetaan tyypillisesti spreadille kulloinkin säädetyllä pysäytystasolla.

Ostolle annettu Stop-komento tulkitaan Stop if Bid -toimeksiannoksi. Myynnille annettu Stop-toimeksianto tulkitaan Stop if Offered -toimeksiannoksi. Stop if Bid -toimeksiantoja käytetään tyypillisesti lyhyiden positioiden tappioiden rajoittamiseen. Stop if Offered -toimeksiantoja käytetään tyypillisesti pitkien positioiden tappioiden rajoittamiseen. Tämän tarkoituksena on estää toimeksiantoja laukeamasta pelkän tilapäisen (ehkä vain sekunnin murto-osan pituisen) suuren spreadin vuoksi sen sijaan, että markkinoilla toimisivat todelliset ostajat ja myyjät.

  • Stop if Bid -ostotoimeksiannot toteutetaan lauetessaan useimmin toimeksiannon tasolla lisättynä asiakkaan spreadilla. Epävakailla markkinoilla, joissa on hinta-aukkoja, toimeksiannot voivat liukua markkinoiden vallitsevaan myyntitarjoushintaan.
  • Stop if Offered -myyntitoimeksiannot toteutetaan lauetessaan useimmin toimeksiannon tasolla vähennettynä asiakkaan spreadilla. Epävakailla markkinoilla, joissa on hinta-aukkoja, toimeksiannot voivat liukua markkinoiden vallitsevaan ostotarjoushintaan.

Saxo Bankin toimeksiantojenhallintajärjestelmässä on tiettyjä asiakassuojamekanismeja, jotka varmistavat, että valtaenemmistö toimeksiannoista täytetään läpinäkyvillä hinnoilla ilman liukumia. Katso Stop-toimeksiantojen toteutustilastomme täältä.

Resting Stop Limit -toimeksianto – Stop Limit -toimeksianto, jonka keston voi valita (päivä, kunnes peruutetaan jne.) joka pidetään Saxossa tietyssä hinnassa, kunnes laukeaa, peruutetaan tai umpeutuu. Kun hinta laukeaa, Resting Spot Limit -toimeksianto muunnetaan Resting Limit -toimeksiannoksi Stop-hinnalla. Resting Limit -toimeksianto voidaan toteuttaa osittain. Jos toimeksiantoa ei voi toteuttaa kokonaan, loppusumma on voimassa asetetun keston ajan.

Manuaalinen toimeksiannon toteutus

Tyypillisesti vain pieni osa Saxo Bankille annetuista toimeksiannoista vaatii manuaalista puuttumista.

Manuaalista puuttumista voidaan tarvita, kun:

  • toimeksianto on suuri eikä sitä voi toteuttaa automaattisesti
  • markkinaolot ovat erittäin epävakaita ja/tai epälikvidejä
  • toimeksianto on epälikdivissä valuuttaparissa

Epälikvidien markkinaolojen aikana osallistujia on vähemmän ja siten välittäjien pitää tarkistaa hinta ja myös halutun kaupankäyntimäärän saatavuus markkinoilla.​

Partial Order fill

Osittainen toteutus voi tapahtua, jos likviditeettiä ei ole tarpeeksi rajahintaan ja/tai määrään, jolla asiakas haluaa käydä kauppaa.

Quick Trade -toimeksianto toimii kunnes koko määrä on toteutettu, kunhan se tapahtuu 5 sekunnin Time to Live (TTL) -ikkunassa, minkä jälkeen toimeksianto umpeutuu. Jos Quick Trade -toimeksianto toteutetaan vain osittain, loppusumma peruutetaan.

​Resting-toimeksianto toimii kunnes koko määrä on toteutettu, kunhan se tapahtuu asetetun keston aikana (t.s. päivä, kunnes peruutetaan jne.). Jos Resting-toimeksianto toteutetaan vain osittain, loppusumma on voimassa asetetun keston ajan.
Updated 15 November, 2016

Toimeksiantopohjaisen toteutuksen tilastot​

Average slippage, price improvement and rejection rate

Seuraavassa taulukossa näytetään seuraavat tilastot Saxo Bankin kaupatuimmille FX Spot instrumenteille:

  • Keskimääräinen liukuma
  • Keskimääräinen hinnan parannus
  • Keskimääräinen hylkäystaso

Tilastot perustuvat simuloituihin kaupankäyntiyrityksiin käyttämällä Limit IOC -toimeksiantoa, joka perustuu Saxo Bankin todellisiin markkinahintoihin, kaupankäyntitasoon ja volyymiin ajalta toukokuu 2016 - lokakuu 2016.

Taulukon tulkitseminen:

Enemmistö kaupankäyntiyrityksistä Limit IOC -toimeksiannolla toteutettiin positiivisella tai nollaliukumalla. Esimerkiksi 81,4 % kaupankäyntiyrityksistä EURUSD-valuuttaparissa toteutettiin positiivisella tai nollaliukumalla, ja tuloksena oli keskimääräinen hinnan parantuminen 0,0031 %. Kaikista EURUSD-valuuttaparin kaupankäyntiyrityksistä keskimäärin 0,8 % hylättiin sovellettaessa oletushintatoleranssia 0,01 %.

Valuuttapari Positiivinen tai nollaliukuma Negatiivinen liukuma Keskimääräinen hinnan parannus* Keskimääräinen hylkäystaso**
EURUSD 81.4​%18.6% 0.0031% 0.80%
USDJPY 79.8%20.2% 0.0042% 1.40%
GBPUSD 77.8%22.2% 0.0057% 2.40%
XAUUSD 76.1%23.9% 0.0048% 2.30%
AUDUSD 83.0%17.0% 0.0045% 1.50%
USDCAD 78.8%21.2% 0.0029% 0.80%
GBPJPY 71.7%28.3% 0.0063% 3.40%
EURJPY 75.2%24.8% 0.0036% 1.60%
EURGBP 80.1%19.9% 0.0051% 1.60%
NZDUSD 83.1%16.9% 0.0067% 1.80%
XAGUSD 83.0%17.0% 0.0116% 4.90%
AUDJPY 77.5%22.5% 0.0051% 2.00%
USDCHF 84.9%15.1% 0.0034% 0.80%
USDTRY 83.7%16.3% 0.0071% 1.60%
AUDNZD 86.3%13.7% 0.0041% 0.70%
USDRUB 86.7%13.3% 0.0047% 1.40%
TRYJPY 86.6%13.4% 0.0167% 4.50%
EURNOK 81.0%19.0% 0.0020% 0.40%
EURAUD 80.6%19.4% 0.0031% 0.90%
EURCHF 86.6%13.4% 0.0022% 0.40%

*Keskimääräinen hinnan parannus kaupankäyntiyrityksille, jotka toteutettiin positiivisella liukumalla riippumatta hintatoleranssista.
** Keskimääräinen hylkäystaso kaupankäyntiyrityksille oletushintatoleranssilla 0,01 %.​

Nettomääräinen keskimääräinen hinnan parannus ja hylkäystaso hintatoleranssin mukaan

Seuraava taulukko näyttää keskimääräisen hinnan parannuksen ja hylkäystason hintatoleransseilla 0,00 % - 0,05 %. Tilastot perustuvat simuloituihin kaupankäyntiyrityksiin käyttämällä Limit IOC -toimeksiantoa, joka perustuu Saxo Bankin todellisiin markkinahintoihin, kaupankäyntitasoon ja volyymiin ajalta toukokuu 2016 - lokakuu 2016.

Taulukon tulkitseminen:
Pienemmästä hintatoleranssista voi seurata suurempi keskimääräinen hinnan parannus. On kuitenkin huomattava, että sen hintana on suurempi hylkäystaso. Esimerkiksi EURUSD-valuuttaparissa hintatoleranssista 0,00 % seuraisi keskimääräinen hinnan parannus 0,0007 % mutta vastaavasti hylkästaso olisi 18,6 %.

Keskimääräinen hinnan parannus
Instrumentti 0.00% 0.01%* 0.02% 0.03% 0.04% 0.05%
EURUSD0.0007%0.0002%0.0001%0.0001%0.0001%0.0001%
USDJPY0.0012%0.0005%0.0004%0.0003%0.0003%0.0002%
GBPUSD0.0018%0.0009%0.0006%0.0005%0.0005%0.0004%
XAUUSD0.0015%0.0005%0.0003%0.0002%0.0002%0.0001%
AUDUSD0.0010%0.0004%0.0002%0.0001%0.0001%0.0001%
USDCAD0.0008%0.0002%0.0001%0.0001%0.0001%0.0001%
GBPJPY0.0025%0.0012%0.0009%0.0008%0.0007%0.0006%
EURJPY0.0012%0.0004%0.0003%0.0002%0.0001%0.0001%
EURGBP0.0013%0.0006%0.0005%0.0004%0.0004%0.0003%
NZDUSD0.0014%0.0008%0.0006%0.0005%0.0005%0.0004%
XAGUSD0.0025%0.0016%0.0012%0.0009%0.0007%0.0007%
AUDJPY0.0015%0.0006%0.0004%0.0003%0.0003%0.0003%
USDCHF0.0006%0.0002%0.0001%0.0001%0.0001%0.0001%
USDTRY0.0014%0.0009%0.0008%0.0007%0.0006%0.0006%
AUDNZD0.0007%0.0002%0.0002%0.0002%0.0001%0.0001%
USDRUB0.0007%0.0003%0.0001%0.0001%0.0000%0.0000%
TRYJPY0.0026%0.0019%0.0015%0.0013%0.0012%0.0011%
EURNOK0.0005%0.0001%0.0001%0.0000%0.0000%0.0000%
EURAUD0.0008%0.0002%0.0001%0.0001%0.0001%0.0000%
EURCHF0.0004%0.0001%0.0001%0.0000%0.0000%0.0000%

*Oletushintaroleranssi FX Limit IOC -toimeksiannoille. ​

Keskimääräinen hylkäystaso
Instrumentti​ 0.00% 0.01% 0.02% 0.03% 0.04% 0.05%
EURUSD18.6%0.8%0.2%0.1%0.0%0.0%
USDJPY20.2%1.4%0.5%0.2%0.1%0.1%
GBPUSD22.2%2.4%1.0%0.5%0.3%0.2%
XAUUSD24.0%2.3%0.7%0.3%0.1%0.1%
AUDUSD16.9%1.5%0.3%0.1%0.1%0.0%
USDCAD21.2%0.8%0.1%0.0%0.0%0.0%
GBPJPY28.2%3.4%1.5%1.0%0.7%0.5%
EURJPY24.9%1.6%0.6%0.3%0.2%0.1%
EURGBP19.9%1.6%0.5%0.3%0.2%0.1%
NZDUSD16.9%1.8%0.5%0.3%0.1%0.1%
XAGUSD17.0%4.9%2.2%0.9%0.5%0.4%
AUDJPY22.5%2.0%0.6%0.3%0.2%0.1%
USDCHF15.1%0.8%0.2%0.1%0.0%0.0%
USDTRY16.3%1.6%0.7%0.4%0.2%0.2%
AUDNZD13.7%0.7%0.2%0.1%0.0%0.0%
USDRUB13.2%1.4%0.5%0.2%0.1%0.0%
TRYJPY13.4%4.5%2.4%1.6%1.2%1.0%
EURNOK19.0%0.4%0.0%0.0%0.0%0.0%
EURAUD19.4%0.9%0.2%0.1%0.1%0.0%
EURCHF13.4%0.4%0.1%0.0%0.0%0.0%

Historialliset tilastot FX Stop-toimeksiantojen toteutuksista

Toimeksiantojen toteutus-tilastot

Allaolevista tilastoista ilmenee yksityiskohtaisesti Saxo Bankin suoriutuminen toteutettaessa asiakkaiden Stop-toimeksiantoja tunnetuimmilla (major) valuuttapareilla.

Saxo Bank keskittyy vähentämään “slippagea” Stop-toimeksiannoissa sillä uskomme, että varmuuden parantaminen asiakkaiden sulkiessa tappiolla olevia positioita on tärkeämpää kuin satunnaiset, asiakkaiden odotuksia suuremmat tuotot.

  • Dataan kuuluu kaikki Stop-toimeksiannot.
  • Limit-toimeksiantoja ei sisälly dataan koska ne fillataan aina toimeksiannon tasoon tai parempaan tasoon.
  • Market-toimeksiantoja ei myöskään sisälly dataan koska ne fillataan parhaaseen mahdolliseen saatavilla olevaan hintaan toteutettaessa. 

Q3 2016 - 1. Heinäkuu - 30. Syyskuu 2016

PairNumber of ordersNumber of orders seeing slippagePercentage filled with no slipAverage slippage in pipsMedian slippage in pips
AUDUSD8,466 149 98%0.10.0
EURCHF298 499%0.10.0
EURGBP2,232 41 98%0.10.0
EURJPY2,663 37 99%0.10.0
EURUSD24,331 617 97%0.10.0
GBPUSD13,356 307 98%0.10.0
USDCHF1,431 33 98%0.20.0
USDJPY24,082 1,091 95%0.10.0

Q2 2016 - 1. Huhtikuu - 30. Kesäkuu 2016

PairNumber of ordersNumber of orders seeing slippagePercentage filled with no slipAverage slippage in pipsMedian slippage in pips
AUDUSD5,597 62 99%0.00.0
EURCHF414 4 99%0.00.0
EURGBP919 3 100%0.00.0
EURJPY2,113 25 99%0.10.0
EURUSD22,497 232 99%0.00.0
GBPUSD8,308 138 98%0.10.0
USDCHF520 2 100%0.10.0
USDJPY1,474 51 97%0.10.0

Q1 2016 - 1. Tammikuu - 31. Maaliskuu 2016

PairNumber of ordersNumber of orders seeing slippagePercentage filled with no slipAverage slippage in pipsMedian slippage in pips
AUDUSD 7,98710299%0.00.0
EURCHF 284299%0.00.0
EURGBP 2,0466100%0.00.0
EURJPY 2,9873199%0.00.0
EURUSD35,934 61698%0.10.0
GBPUSD10,56144100%0.00.0
USDCHF 1,8946100%0.00.0
USDJPY20,902 36798%0.00.0

Q4 2015 - 1. Lokakuu - 31. Tammikuu 2015

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage Percentage filled with no slip Average slippage in pips Median slippage in pips
AUDUSD 6,534 179 97% 0.1 0.0
EURCHF 623 4 99% 0.0 0.0
EURGBP 1,434 7 100% 0.0 0.0
EURJPY 2,578 49 98% 0.1 0.0
EURUSD 41,885 1,856 96% 0.4 0.0
GBPUSD 7,139 253 96% 0.2 0.0
USDCHF 1,479 21 99% 0.1 0.0
USDJPY 10,017 487 95% 0.4 0.0

Q2 2015 - 1. Huhtikuu - 30. Kesäkuu 2015

Pair​​​Number of orders​Number of orders seeing slippage​Percentage filled with no slippage​Average slippage in pips​Median Slippage in pips
AUDUSD​9,103 37496%​0.20.0
​EURCHF2511100%0.0​0.0
​EURGBP1,816 26​99%​0.10.0
​EURJPY4,859 45​99%0.00.0
​EURUSD​85,1944,517 95%​0.1​0.0
​GBPUSD12,690 417​97%​0.30.0
​USDCHF1,021 ​14 ​99%​0.1​0.0
​USDJPY12,925 ​525 ​96%​0.2​0.0
 

Q1 2015 - 1. Tammikuu - 31. Maaliskuu 2015

Pair​​​Number of orders​Number of orders seeing slippage​Percentage filled with no slippage​Average slippage in pips​Median Slippage in pips
AUDUSD​10,038 ​​​420 96%​0.10.0
​EURCHF1,869 300 84%16.1​0.0
​EURGBP1,615 5 ​100%​0.00.0
​EURJPY7,690 93​99%0.00.0
​EURUSD​83,271 4,610 94%​0.0​0.0
​GBPUSD12,184 283 ​98%​0.10.0
​USDCHF1,401 ​91 ​94%​9.4​0.0
​USDJPY29,973 ​1,100 ​96%​0.0​0.0
 

Q4 2014 - 1. Lokakuu - 31. Tammikuu 2014

Pair​​​Number of orders​Number of orders seeing slippage​Percentage filled with no slippage​Average slippage in pips​Median Slippage in pips
AUDUSD​5,449​​304 ​94%​0.10.0
​EURCHF​289 ​1 100%​0.0​0.0
​EURGBP950​7 ​99%​0.00.0
​EURJPY2,99025 ​99%0.00.0
​EURUSD​36,585 1,531 ​96%​0.0​0.0
​GBPUSD6,225 306 ​95%​0.10.0
​USDCHF660 ​8 ​99%​0.0​0.0
​USDJPY35,518 ​3,018 ​92%​0.0​0.0
 

Q3 2014 - 1. Heinäkuu - 30. Syyskuu 2014

Pair​​​Number of orders​Number of orders seeing slippage​Percentage filled with no slippage​Average slippage in pips​Median Slippage in pips
AUDUSD​7,553 ​​4​76 ​94%​0.10.0
​EURCHF​535 ​3 ​99%​0.0​0.0
​EURGBP1,648 ​10 ​99%​0.00.0
​EURJPY3,576 25 ​99%0.00.0
​EURUSD​38,339 1,113 ​97%​0.1​0.0
​GBPUSD12,632 910 ​93%​0.10.0
​USDCHF1,300 ​17 ​99%​0.1​0.0
​USDJPY17,537 ​400 ​98%​0.0​0.0
 

Q2 2014 - 1. Huhtikuu - 30. Kesäkuu 2014

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD
7,413
349
95%
0.1
0.0
EURCHF
440
7
98%
0.2
0.0
EURGBP
1,270
14
99%
0.1
0.0
EURJPY
7,210
281
96%
0.1
0.0
EURUSD
41,023
1,116
97%
0.0
0.0
GBPUSD
9,480
477
95%
0.1
0.0
USDCHF
2,007
12
99%
0.0
0.0
USDJPY
16,063
519
97%
0.1
0.0
XAGUSD
1,000
841
16%
54.2
10
XAUUSD
6,755
4,949
27%
23.6
2

Q1 2014 - 1. Tammikuu - 31. Maaliskuu 2014

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD
12,360
637
95%
0.1
0.0
EURCHF
844
4
100%
0.0
0.0
EURGBP
2,317
18
99%
0.0
0.0
EURJPY
8,299
61
99%
0.0
0.0
EURUSD
50,989
968
98%
0.1
0.0
GBPUSD
14,548
1,106
92%
0.1
0.0
USDCHF
3,444
32
99%
0.1
0.0
USDJPY
31,394
765
98%
0.1
0.0
XAGUSD
1,963
1,635
17%
101.8
10
XAUUSD
9,130
6,452
29%
32.6
2

Q4 2013 - 1. Lokakuu - 31. Tammikuu 2013

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD 9,750 484 95%​ 0.1​ 0.0​
EURCHF​ 818 2 100%​ 0.0​ 0.0​
EURGBP 1,558 36​ 98%​ 0.1​ 0.0​
EURJPY​ 6,363 37​ 99%​ 0.0​ 0.0​
EURUSD​ 59,443 1,648​ 97%​ 0.1​ 0.0​
GBPUSD 13,847 784 94%​ 0.2 0.0​
USDCHF​ 3,685 42​ 99%​ 0.1​ 0.0​
USDJPY​ 24,795 786​ 97%​ 0.1 0.0​
XAGUSD 1,673 1,447​ 14%​ 92,7​ 10
XAUUSD 10,586 7,975​ 25%​ 44.9 3​

Q3 2013 - 1. Heinäkuu - 30. Syyskuu 2013

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD 14,932​ 1,293​ 91%​ 0.7​ 0.0​
EURCHF​ 735 ​ 5 99%​ 0.0​ 0.0​
EURGBP 1,909​ 43​ 98%​ 0.1​ 0.0​
EURJPY​ 7,401​ 132​ 98%​ 0.0​ 0.0​
EURUSD​ 60,866​ 2,133​ 96%​ 0.1​ 0.0​
GBPUSD 13,731​ 853 94%​ 0.0​ 0.0​
USDCHF​ 3,060​ 49​ 98%​ 0.1​ 0.0​
USDJPY​ 43,716​ 3,415​ 92%​ 0.2​ 0.0​
XAGUSD 2,630​ 2,218​ 16%​ 32.0​ 8​
XAUUSD 12,417​ 9,226​ 26%​ 30.1​ 2​

Q2 2013 - 1. Huhtikuu - 30. Kesäkuu 2013

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD​ 14,931 ​ 817 ​ 95%​ 0.1​ 0.0​
EURCHF​ 1,233 ​ 23 ​ 98%​ 0.1​ 0.0​
EURGBP 1,727 ​ 6​ 100%​ 0.0​ 0.0​
EURJPY​ 23,095 ​ 1,770​ 92%​ 0.1​ 0.0​
EURUSD​ 78,384 ​ 1,751​ 98%​ 0.0​ 0.0​
GBPUSD 13,535 ​ 422 97%​ 0.0​ 0.0​
USDCHF​ 3,692 ​ 24​ 99%​ 0.0​ 0.0​
USDJPY​ 62,208 ​ 3,659​ 94%​ -0.1​ 0.0​
XAGUSD 3,094 ​ 2,712​ 12%​ 86.4​ 9​
XAUUSD 16,339 ​ 12,310​ 25%​ 30.8​ 2​

Q1 2013 - 1. Tammikuu - 31. Maaliskuu 2013

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD​ 7,377 ​ 161​ 98%​ 0.0​ 0.0​
EURCHF​ 1,641 ​ 9​ 99%​ 0.0​ 0.0​
EURGBP​ 2,506 ​ 8​ 100%​ 0.0​ 0.0​
EURJPY​ 43,913 ​ 5,618 ​ 87%​ 0.0​ 0.0​
EURUSD​ 93,576 ​ 2,296 ​ 98%​ 0.0​ 0.0​
GBPUSD​ 15,718 ​ 1,434 ​ 91%​ 0.0​ 0.0​
USDCHF​ 2,051 ​ 4​ 100%​ 0.0​ 0.0​
USDJPY​ 28,633 ​ 1,928 ​ 93%​ 0.0​ 0.0​
XAGUSD​ 1,889 ​ 1,669 ​ 12%​ 59.0​ 8​
XAUUSD​ 7,876 ​ 5,489 ​ 30%​ 20.7​ 2​

Q4 2012 - 1. Lokakuu - 31. Tammikuu 2012

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD​ 6,837​ 201​ 97%​ 0.1​ 0.0​
EURCHF​ 262​ 1​ 100%​ 0.0​ 0.0​
EURGBP​ 1,121​ –​ 100%​ 0.0​ 0.0​
EURJPY​ 8,711​ 53​ 99%​ 0.0​ 0.0​
EURUSD​ 69,334​ 906​ 99%​ 0.0​ 0.0​
GBPUSD​ 6,536​ 18​ 100%​ 0.0​ 0.0​
USDCHF​ 1,046​ 4​ 100%​ 0.0​ 0.0​
USDJPY​ 13,859​ 293​ 98%​ 0.1​ 0.0​
XAGUSD​ 2,617​ 2,235​ 15%​ 76.3​ 9​
XAUUSD​ 7,636​ 5,328​ 30%​ 34.0​ 2​

Q3 2012 - 1. Heinäkuu - 30. Syyskuu 2012

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD​ 12,425​ 408​ 97%​ 0.1​ 0​
EURCHF​ 435​ 37​ 91%​ 0.2​ 0​
EURGBP​ 1,244​ 6​ 100%​ 0​ 0​
EURJPY​ 6,885​ 77​ 99%​ 0​ 0​
EURUSD​ 95,858​ 2,747​ 97%​ 0.1​ 0​
GBPUSD​ 8,162​ 67​ 99%​ 0​ 0​
USDCHF​ 1,765​ 5​ 100%​ 0​ 0​
USDJPY​ 8,534​ 249​ 97%​ 0.1​ 0​
XAGUSD​ 2,458​ 2,184​ 11%​ 108​ 10​
XAUUSD​ 6,275​ 4,622​ 26%​ 32​ 2​

Q2 2012 - 1. Huhtikuu - 30. Kesäkuu 2012

Pair Number of orders Number of orders seeing slippage​ Percentage filled with no slippage​​ Average slippage in pips​ Median slippage in pips
AUDUSD​ 13,565​ 593​ 96%​ 0.2​ 0​
EURCHF​ 774​ 19​ 98%​ 0.0​ 0​
EURGBP​ 1,544​ 33​ 98%​ 0.0​ 0​
EURJPY​ 7,223​ 208​ 97%​ 0.1​ 0​
EURUSD​ 99,095​ 2,203​ 98%​ 0.0​ 0​
GBPUSD​ 8,971​ 354​ 96%​ 0.1​ 0​
USDCHF​ 2,929​ 45​ 98%​ 0.0​ 0​
USDJPY​ 11,612​ 276​ 98%​ 0.1​ 0​
XAGUSD​ 2,488​ 2,192​ 12%​ 56​ 12​
XAUUSD​ 7,707​ 5,982​ 22%​ 37​ 4​

Q1 2012 - 1. Tammikuu - 31. Maaliskuu 2012

Pair​ ​Number of orders ​Number of orders seeing slippage ​Percentage filled with no slippage ​Average slippage in pips ​Median Slippage in pips
AUDUSD​ ​13,757 ​143 ​99% ​0.1 ​0
​EURCHF ​1,579 ​3 ​100% ​0.0 ​0
​EURGBP ​1,693 ​1 ​100% ​0.0 ​0
​EURJPY ​6,131 17 ​100% ​0.0 ​0
​EURUSD ​127,224 ​858 ​99% ​0.0 ​0
​GBPUSD ​8,773 ​89 ​99% ​0.0 ​0
​USDCHF ​3,722 ​13 ​100% ​0.0 ​0
​USDJPY ​10,643 ​20 ​100% ​0.0 ​0
​XAGUSD ​3,178 ​2,880 ​9% ​78.0 ​12
​XAUUSD ​9,875 ​7,657 ​22% ​25.0 ​3
 

Q4 2011 - 1. Lokakuu - 31. Tammikuu 2011

Pair​ ​Number of orders ​Number of orders seeing slippage ​Percentage filled with no slippage ​Average slippage in pips ​Median Slippage in pips
AUDUSD​ 15,832​ ​302 ​98% ​0.1 ​0
​EURCHF ​3,822 ​69 ​98% ​0.2 ​0
​EURGBP 2,033 ​8 ​100% ​0.0 ​0
​EURJPY 5,426 108 ​98% ​0.2 ​0
​EURUSD ​116,833 1,615 ​99% ​0.1 ​0
​GBPUSD 8,822 237 ​97% ​0.1 ​0
​USDCHF 4,049 ​51 ​99% ​0.1 ​0
​USDJPY 4,558 ​237 ​95% ​0.4 ​0
​XAGUSD 3,810 3,048 ​20% ​58.0 ​20
​XAUUSD ​9,916 ​7,756 ​22% ​29.0 ​3
 

Q3 2011 - 1. Heinäkuu - 30. Syyskuu 2011

Pair​ ​Number of orders ​Number of orders seeing slippage ​Percentage filled with no slippage ​Average slippage in pips ​Median Slippage in pips
AUDUSD​ 12,508​ ​140 ​99% ​0.1 ​0
​EURCHF ​15,360 ​420 ​97% ​0.2 ​0
​EURGBP 2,305 ​23 ​99% ​0.1 ​0
​EURJPY 7,590 147 ​98% ​0.2 ​0
​EURUSD ​114,423 1,291 ​99% ​0.0 ​0
​GBPUSD 9,920 286 ​97% ​0.2 ​0
​USDCHF 7,609 ​301 ​96% ​0.6 ​0
​USDJPY 8,997 ​288 ​97% ​0.2 ​0
​XAGUSD 7,846 6,427 ​18% ​89.0 ​15
​XAUUSD ​16,801 ​12,903 ​23% ​51.0 ​4
 

H1 2011 - 1. Tammikuu - 30. Kesäkuu 2011

Pair​ ​Number of orders ​Number of orders seeing slippage ​Percentage filled with no slippage ​Average slippage in pips ​Median Slippage in pips
AUDUSD​ 21,855​ ​1,866 ​91% ​0.1 ​0
​EURCHF ​11,900 ​1,761 ​85% ​0.2 ​0
​EURGBP 6,354 ​741 ​88% ​0.1 ​0
​EURJPY 18,730 1,860 ​90% ​0.2 ​0
​EURUSD ​234,619 17,647 ​92% ​0.2 ​0
​GBPUSD 27,862 3,319 ​88% ​0.2 ​0
​USDCHF 12,113 ​1,812 ​85% ​0.2 ​0
​USDJPY 20,174 ​2,071 ​90% ​0.2 ​0
​XAGUSD 17,034 14,436 ​15% ​88.0 ​20
​XAUUSD ​13,086 ​9,637 ​26% ​16.0 ​3
 

Huomio:

Todelliset Fill-tasot eroavat aina toimeksiannon tasosta asiakkaan maksaman spreadin verran toimeksiannoissa jotka on asetettu spreadin toiselle puolelle (i.e., buy if bid ja sell if offered). Näissä tapauksissa “slippage” lasketaan odotetun määrän päälle vallitseva Bid/Offer -spreadi huomioiden. Toimeksiannoille jotka on asetettu spreadin samalle puolelle (i.e., sell if bid ja buy if offered), slippage lasketaan realisoituneena erona Fill- ja toimeksiannon kurssin välillä.

Tuotteisiin liittyvät riskit

Tanskalaispankeilta vaaditaan yksityisasiakkaille tarjottavien sijoitustuotteiden luokittelua niiden monimutkaisuuden sekä riskitason perusteella: vihreä, keltainen tai punainen.

Forex luokitellaan punaisen tason tuotteeksi sillä sen katsotaan olevan sijoitustuote joka on luonteeltaan hyvin monimutkainen ja sisältää korkean riskin. Katso myös 'Tuotteen riskien luokittelu' (Product Risk Categorisation) joka löytyy Yleisten liiketoimintaohjeiden alta (General Business Terms).

Yleiset Liiketoimintaohjeet